Skawinki

Wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Lanckorona, na skraju Beskidu Makowskiego, u wschodnich podnóży góry Chełm (603 m n.p.m.), przy lokalnej drodze z Brodów do Palczy, w dolinie potoku Skawinka, który na terenie wsi ma swe źródliska.

 

Historia
Pierwsze nieoficjalne wzmianki pochodzą z 1336 r. Lokowana przez Kazimierza Wielkiego 11 listopada 1359. Jako wieś królewska weszła wkrótce w skład starostwa niegrodowego lanckorońskiego i była z nim związana do 1889 r., kiedy to znalazła się w dobrach izdebnickich, należących do Habsburgów. Po I wojnie światowej stała się częścią Spółki Izdebnickie Zakłady Przemysłowe.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

 

Zabytki
Drewniany kościół pw św. Joachima z 1 poł. XVIII w. Został przeniesiony z Przytkowic w 1956 roku. Ma cechy późnobarokowe. Zbudowany jest na planie krzyża greckiego o równych ramionach i ściętych kątach między ramiennych. Posiada prezbiterium i jedną nawę. Nad wejściem jest chór. Dach siodłowy nakryty jest gontem i posiada ośmioboczną wieżyczkę. Ku wschodowi stoi drewniana wieża konstrukcji słupowej, z nadwieszoną izbicą i nakryta dachem namiotowym. Zawiera:
– Ołtarz główny z obrazem św/ Rodziny, na bramkach świętego Augustyna i świętego Hieronima.
– Ołtarze boczne współczesne: Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Częstochowskiej.
Murowana kapliczka „Dzwonek” z lat 20. XIX w.

(źródło wikipedia.org)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/plugins/gallery-images/includes/class-gallery-img-template-loader.php on line 111