Okolica

Wielką atrakcją naszej okolicy jest bez wątpienia zespół sakralny Kalwarii Zebrzydowskiej, z XVII wiecznym klasztorem oraz przepięknie położonym układem kalwaryjskich dróżek pątniczych. Do samego klasztoru można dojść z Lanckorony w ciągu godziny, natomiast obejście wszystkich kapliczek rozsianych po okolicznych wzniesieniach może zabrać nawet cały dzień. Warto jednak poświęcić ten czas, gdyż nie będzie on z pewnością straconym, a zwiedzanie można rozłożyć na dwa dni.

Będąc w tamtych stronach, a lubiąc wędrować warto zapuścić się w las porastający kalwaryjską górę tzw. Żarek. Jest to przepiękny kompleks leśny z ostojami starodrzewiu, szumiącymi strumykami i dziką zwierzyną. Można przejść szeroką aleją za klasztorem wchodzącą w las, przy której umieszczonych jest kilka starych krzyży i figura świętego. Na szczycie góry znajdują się szczątki zbójnickiego zamku tzw. Włodkowej. Niestety nie zachowało się z niego prawie nic, gdyż po ujęciu wspomnianej zbójniczki Włodkowej i straceniu jej w XV wieku na rynku w Krakowie, zamek zburzono.

Wartym zobaczenia jest także dwór w Stryszowie, będący oddziałem muzeum zamku królewskiego na Wawelu. Można do niego podjechać busem, bądź też urządzić sobie wycieczkę pieszą, w jedną stronę ok. 2,50 godziny. Nad Stryszowem góruje Chełm, bardzo rozległy szczyt porośnięty lasem lecz od strony południowej posiadający wiele polan z których roztaczają się piękne widoki na dolinę Skawy, Leskowca – szczytu w Beskidzie małym, oraz pasmo Policy, Babiej Góry i Jałowca.

Niedaleko od nas także do Wadowic – rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II, ok.20 km. czy do Suchej Beskidzkiej, gdzie mieści się renesansowy zamek zwany „Małym Wawelem”.

W Leńczach – Zarzycach mieści się stadnina koni – Burzany Ośrodek Turystyki Konnej, ok.10km. z Lanckorony.

W niedalekich Harbutowicach – pomnik przyrody – 700 letnie cisy.

Przez Lanckoronę prowadzą także znakowane szlaki turystyczne, którymi dojść można do Myślenic ok.5 godzin; na Koskową górę ok. 4,50 godziny, czy dalej tym szlakiem do Jordanowa i na Luboń Wielki gdzie znajduje się schronisko, ale przejście z Lanckorony na Luboń zajmuje ok. 13 godzin, lepiej rozłożyć więc ją w czasie. Szlakami łącznikowymi można dostać się także na Babią Górę, czy Leskowiec. Zresztą możliwości jest wiele – zależy tylko od sił i chęci.